Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Sudan’da çatışma tarafının generalleriyle bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Sudan Silahlı Kuvvetleri Komutanı General Abdel Fattah al-Burhan ve Hızlı Güçlendirme Kuvvetleri Komutanı General Mohammed Hamdan Dagalo ile ayrı ayrı görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Blinken’in Sudan Silahlı Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Burhan ve Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dagalo ile görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, “(Bakan Blinken), savaştan etkilenenlere insani yardım ulaştırılması, Sudanlı ailelerin yeniden birleşmesi ve uluslararası toplumun Hartum’daki varlığının güvence altına alınması için ateşkesin sağlanmasının aciliyetini vurguladı” denildi. söylendi.

Açıklamada, Bakanın iki generalin sivil, diplomatik ve insani yardım personelinin güvenliğini ve esenliğini sağlama sorumluluğunun altını çizdiği kaydedildi.

– Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve çeşitli kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki anlaşmazlık son aylarda sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını duyurdu. bu esasa göre hareket edeceklerdir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Sudan Özel Temsilcisi Volker Perthes, Sudan’daki çatışmalarda ölü sayısının 185’e ulaştığını, 1800’den fazla sivil ve askerin yaralandığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu