Yaşam

Yüzlerce Efsaneye Konu Olan Kurtlar Neden Ay’a Doğru Ulur?

Neolitik Çağ’a kadar uzanan birçok eski uygarlık, kurtları ve ayıları bağladı. İzlediğimiz birçok yapımda ya da okuduğumuz kitaplarda kurtların ay ile olan bağlantısı da dikkatimizi çekiyor. Peki, kurtlar ile ay ortası arasındaki bu temas ne kadar doğru? Cevabını merak edenler içeriğimize gelsin?

Kaynak:https://animals.howstuffworks.com/mam…

Birçok farklı kıtada yaşayan kurtlar, dünya kültüründe değerli bir konuma ve etkiye sahiptir. Efsanelerden halk masallarına uzanan varlıkları günümüzde pek çok fantastik sinemada da kendini göstermektedir. Gelin önce bu muhteşem hayvanların gerçek hayattaki özelliklerine bir göz atalım.

Kurtlar gece hayvanları oldukları için karanlık ve ay ile doğal bir ilişkileri vardır. Tıpkı insanların iletişim kurmak için fısıldadığı, bağırdığı veya sohbet ettiği gibi, kurtlar da uluma dışında kendilerinden yüksek sesle bahseder. Bu kelimeler; havlama, hırıltı ve sızlanma.

Kurtlar için ulumalar; saldırgan veya savunmacı.

Uluyarak, yakındaki sürü üyelerini potansiyel tehlikeye karşı uyarabilir veya başka bir kurdu meydan okumaya çağırabilirler. Düşük perdeli hırıltılar hakimiyeti veya yaklaşmakta olan çatışmayı gösterir. Yüksek perdeli bir sızlanma teslim olduğunu gösterir.

Köpekgil ailesinin uzmanları, ayın evreleri ve kurt ulumaları arasında herhangi bir temasın olmadığını ortaya çıkardı.

Kurtlar, gece hayvanları oldukları için geceleri ses çıkarmaya daha yatkındırlar. Seslerini daha uzağa götürmek amacıyla göğe yani aya dönerek uluyorlar.

Kurt uluması, günümüzde hayvanların sesi üzerine yapılan en önemli çalışmalardan biridir.

Evcil köpeklerin ataları olan kurtlar, uzaktan iletişim biçimi olarak pek çok bilgi taşırlar. Kurtlar, ormanlık bir alanda ulumalarını on kilometre uzağa kadar taşıyabilirken, ormanlık olmayan bir alanda bu mesafe on altı kilometreye kadar çıkar.

Kurtların ulumasının başlıca sebepleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Sürünün buluşması için bir toplanma çağrısı

  • Bir kurdun yerini sürüye bildirmek için bir sinyal

  • Sürünün alanından uzak durmaları için dışarıdaki kurtlara bir uyarı.

Akşam ve sabahın erken saatlerinde gerçekleşen avlanma sırasında uluma sıklığı artar.

Üreme mevsimi olan kış mevsiminde de uluma oranları artar. Ulumalar bir kurdun vücut büyüklüğünü ve sağlığını gösterdiğinden (daha büyük hayvanlar daha derin tonlar kullanabilir), erkekler seslerini dişileri çekmek için kullanabilirler.

Kurtlar gruplar halinde uluyor. Küme ulumaları sürüleri koruyabilir çünkü seslerin kombinasyonu potansiyel tehlikelerin daha fazla kurt olduğunu düşünmesine neden olur.

Sürünün liderleri olarak, alfa kurtlar genellikle daha alçakgönüllü bir sosyal konumdakilere göre daha düşük bir uluma sergiler ve daha sık ses çıkarırlar. Kurtlar da yetişkin kurtları taklit ederek ulumaya çalışırlar.

Peki, kurtlar aslında aya gerçek oluyor mu? Amaçları ayla bağlantı kurmak mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kurtlar seslerinin daha net duyulması için yüzlerini aya çevirerek ulumaktadırlar. Kısacası, kurtlar aslında aya ulumazlar. Bu bahiste kurulan ilişkiler efsaneden başka bir şey değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu