Ekonomi

Türkiye doğrudan yatırım için tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi Kearney’in raporunda, Türkiye’nin birçok bölgesel pazara erişimi olan coğrafi konumu ve güçlü altyapısı ile olumlu bir uluslararası yatırım ortamı sunmaya devam ettiği belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Kearney, küresel doğrudan yabancı yatırım yatırımlarının seyrinin kaynaklarından biri olan FDI Güven Endeksi raporunu açıkladı.

FDI Güven Endeksi araştırması, yıllık cirosu 500 milyon doların üzerinde olan ve küresel doğrudan yabancı yatırımın yüzde 95’ini gerçekleştiren şirketlerin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Kearney tarafından her yıl hazırlanmaktadır.

Rapora göre dünya genelinde doğrudan yabancı yatırımlar 2022’de bir önceki yıla göre 64 milyar dolar artarak 2 trilyon 132 milyon dolara ulaştı. Bu yılki rapor, küresel şirketlerin yöneticilerinin 2023 yılında doğrudan yabancı yatırımlarını artırma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Ankete katılan üst düzey yöneticilerin %82’si 2023’te geçen yıla göre daha fazla uluslararası yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.

Şirketler yatırımlarını artırmaya yönlendiriliyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kearney Türkiye Yöneticisi Onur Okutur, birçok ülkede enflasyonla mücadelede elde edilen başarının ve sert sükunet beklentisinin ortadan kalkmasının şirketlerin doğrudan yatırımlarını artırmasına yol açtığını belirterek, “Yöneticilerin yüzde 63’ü Araştırmaya katılanların bu yıl dünya ekonomisi için daha iyimser olduklarını belirtmeleri bunun bir göstergesi.” terimleri kullandı.

Ankete katılan yöneticilerin %86’sı, doğrudan yabancı yatırımın önümüzdeki üç yıldaki karlılık ve verimlilik stratejilerinde önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Araştırma, uluslararası şirket yöneticileriyle yapılan ankete göre doğrudan yabancı yatırım için en çok tercih edilen ülkeleri belirliyor. Buna göre ABD 2.314 puanla dünyanın zirvesinde yer alıyor. ABD’yi 2.209 puanla Kanada ve 2.065 puanla Japonya takip ediyor.

Kearney, DYY Güven Endeksi’nin 25 yıllık tarihinde ilk kez bu yıl doğrudan yabancı yatırım için en çok tercih edilen gelişmekte olan ülkeleri de açıkladı.

Ciroları 500 milyon doları aşan küresel şirketlerin yöneticileri arasında yapılan araştırmaya göre hazırlanan bu listede Türkiye 15. sırada yer aldı.

Raporda, Türkiye’nin birçok bölgesel pazara erişimi olan coğrafi konumu ve güçlü altyapısı ile olumlu bir uluslararası yatırım ortamı sunmaya devam ettiği belirtildi.

Araştırma kapsamında küresel yöneticiler de bu yıl yaşanabilecek gelişmelerle ilgili iddialarını açıkladı.

Veriler emtia fiyatlarının en çok bu yıl artmasının beklendiğini ortaya koydu.

gemlik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu