Haber

Reuters yurt dışından 10 gazeteci getiriyor: ‘Grevi kırmak için bir hamle’

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Thomson Reuters Haber Ajansı ile toplu sözleşme sürecinin sonuçlanmasının ardından 26 Nisan’da Reuters Türkiye ofisi önünde yaptığı basın açıklamasıyla 10 Mayıs’ta greve gideceklerini duyurdu. (Reuters) Türkiye ofisi anlaşmazlığa düştü. Grev kararının yayınlanmasının ardından Reuters’in seçim sürecinde çalışmak üzere yurt dışından 10 gazeteciyi Türkiye’ye getirmeyi planladığı öğrenildi.

‘BAKANLIĞA YAZIYORUZ’

Türk-İş Lideri Ergün Atalay bugün düzenlediği basın toplantısında, yurt dışından gelen gazetecilere geçici çalışma izni verilmemesi için Çalışma Bakanlığı’na yazı yazdıklarını söyledi. Atalay, “TGS, Reuters’te örgütleniyor. Reuters, yurt dışından gazeteci getiriyor. Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gazeteci göndermeye hazırlanıyor. TGS, yabancı gazetecilerin Türkiye’de çalışmasını engellemek için benden yardım istedi. Reuters çalışanları işten çıkarıldı, biz de buradayız.” Grev aşaması, yurt dışından 10.” Seçim sürecinde daha fazla gazeteci getirecekler. Bize ‘Bu gazetecilere çalışma izni vermeyin’ diyorlar. Bunu dün bakanlığa yazdık. Sorun her yerde. Benim görevim, işçilerin ve gazetecilerin endişelerini iletmek” dedi.

’10 KİŞİ GELİRSE GREVİN HÜKÜMÜ OLMAYACAK’

Atalay’ın açıklamalarını değerlendiren TGS Başkanı Gökhan Durmuş, Reuters’in hamlesinin grevi kırma amaçlı olduğunu belirterek, “Normalde seçim gibi olağanüstü durumlarda yurt dışından 2-3 kişi gelir. Haberleri inceler, seçimleri takip ederler. , bu sefer kameramandan editöre.10 kişilik bir ekip geliyor.Direkt grevi kırmaya yönelik bir harekettir.10 kişi gelirse burada grev karar vermez.Önlemek için böyle bir girişimde bulunduk. bu” dedi.

Durmuş, Reuters’teki son durumla ilgili olarak, “Grev kararı yayınlandıktan sonra herhangi bir teklif gelmedi, grev kararını askıya aldık. 10’unda greve çıkacağız” dedi.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş

‘GREV DEVAM EDERSE AFP ÜÇ KİŞİYİ GETİRECEK’

Agence France-Presse’nin (AFP) Türkiye ofisi ile toplu sözleşme müzakerelerinin sürdüğünü hatırlatan Durmuş, “AFP ile 3’ünde görüşeceğiz. Yurt dışından da gazeteci getiriyorlar ama şu şartla: Grev uygulaması halinde seçime gelin” diyen “Grev olursa oradan üç kişi gelir. 3’ünden önce anlaşmaya varılırsa kendi ekipleri göreve gelecek” dedi.

Yurt dışından gelen gazetecilerin Türkiye’de çalışabilmeleri için Bağlantı Müdürlüğü’nden geçici çalışma izni almaları gerekmektedir. Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, TGS’nin talebi üzerine iddiaya ilişkin Çalışma Bakanlığı’na yazı yazdı. Çalışma Bakanlığı’nın da bu konuda İrtibat Bürosu’na uyarıda bulunması bekleniyor.

salpazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu