Haber

İstanbul’daki Araç Sahiplerine QR Kod Dolandırıcılığı Uyarısı

İSTANBUL’un birçok noktasında park halindeki araçlara, üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSPARK logolu, ‘Otopark borcunuzu ödemek için QR kodu tarayın’ ve borcun 24 saat içinde ödenmesi gerektiğini belirten etiketler yapıştırıldı. puan. QR kodu tarayanlar ödeme sayfasına yönlendirilirken, tuzağa düşenlerin kredi kartlarından para çekildiği öğrenildi. İSPARK’ın böyle bir uygulamasının olmadığı öğrenilirken, uyarıda bulunuldu. Adli Bilgi Teknolojileri Uzmanı İsa Altun, QR kodların dolandırıcıların yeni sistemi olduğunu belirterek, dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul’da park halindeki araçların üzerine birçok noktada İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSPARK logolu QR kod etiketleri yapıştırıldı. Etiketlerde ‘Otopark borcunuzu ödemek için QR kodu tarayın’ yazıyor ve borcun 24 saat içinde ödenmesi gerekiyor. Etiketleri gören araç sahipleri şaşkına döndü.

“YAZICIDAN ALINIP YAPIŞTIRILDILAR, YÜZDE 100 SAHTECİLİK”

Merkez İlçe’de park halindeki araçların üzerine yapıştırılan yazıyı görenlerden Muhammet Çetinkaya, “Bunu çıktı alıp yapıştırdılar, yüzde 100 dolandırıcılıktır. Halkımız buna kanmasın. Yazıktır” dedi. İnsanların paralarını kaybetmeleri için insanların ceplerindeki paraları bu şekilde boşaltıyorlar.”

“İSPARK BÖYLE YERLERE GELMEZ”

Hüseyin Yılmaz da, “İSPARK bu tür yerlere gelmiyor. Ancak makbuzunu ana caddelere koyuyor. Bu bir dolandırıcılık. Türkiye’de dolandırıcılar çok seyahat ediyor. Ödeme yapmaya çalışanlar olabilir.”

“HESAPLARINIZ BOŞALTILABİLİR”

Adli Bilgisayar Uzmanı İsa Altun, günümüzde hayatı kolaylaştıran QR kodların dolandırıcıların ve siber vurguncuların hedefinde olan bir uygulama haline geldiğini, bu konudaki farkındalığın düşük olması nedeniyle herkesin dolandırıcılığa açık olabileceğini söyledi. QR kod oluşturmanın çok kolay olduğunu, internette bu amaçla siteler bulunduğunu belirten Altun, istenilen IBAN numarasına veya rastgele herhangi bir hesaba saniyeler içinde QR kod oluşturulabileceğini belirterek, “Telefonumuzu tuttuğumuzda Bir restorana gittiğinizde menüleri kontrol etmenizi sağlayan kod bizi hangi siteye veya uzantıya götürüyor bilmiyoruz.” Dikkatli olmalısın. Çünkü kullanıcı bilgilerinizi, şifrenizi veya şifrenizi girerken çok dikkatli ve şüpheci olmanız gerekiyor. Günümüzde en büyük fiyat etiketi kişisel bilgilerdir. Cep telefonu numaramız, e-posta adresimiz, banka hesaplarımız, cihazımızdaki tüm kişisel bilgilerimiz hacklenebilir. “Ayrıca QR kod ile bizi WIFI’a yönlendirip oradan virüs indirebilir veya cihazımıza uzaktan erişerek hesaplarımız boşaltılabilir. Araçların üzerine yapıştırılan QR kod sahte bir siteye aittir. Banka hesaplarınızı ve adınızı girebileceğiniz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birebir kopyası olan sitede, soyadınızı, TC kimlik numaranızı ve araç bilgilerinizi giriyorsunuz; bilgilerinizi çalıyorlar, saniyeler içinde hesaplarınızı boşaltıyorlar. sizi bekleyen en büyük tehlike finansal bilgileriniz, paranız ve hesaplarınızdır.Buna girmeden önce sizi yönlendirdiği sitenin uzantısı arama motorunda değil de adres çubuğunda ‘gov’ ise bu bir devlet sitesidir. Com, net, org, co ile bitiyorsa meşru bir site değildir. İSPARK cezamızı e-devlet üzerinden görüntüleyip kontrol edebiliyoruz. Bilgi teknolojilerinde en zayıf halka insanlardır. farkındalık ve bilinç artar” dedi.

İSPARK’TAN UYARI

İSPARK’tan yapılan açıklamada, “Değerli İstanbullular; Araçlara firmamız logolu QR kod yerleştirilerek dolandırıcılık girişiminde bulunulmuştur. Şirketimizin başvurduğu Sulh Ceza Mahkemesi, ilgili siteye erişimin engellenmesine karar vermiştir. ve failler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.QR kodla borç ödemede “Böyle bir uygulamamızın olmadığını beyan ediyor ve dolandırıcıların olası yeni girişimlerine karşı İstanbulluları uyarıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu