Haber

İngiltere’de greve giden binlerce üniversite çalışanı yürüyüş düzenledi

İngiltere’de binlerce üniversite çalışanı, maaş, emeklilik ve çalışma koşullarındaki anlaşmazlık nedeniyle başlattıkları grevin son gününde yürüyüş düzenledi.

Başkent Londra’da binlerce üniversite çalışanı, 25 Kasım’da başlattıkları grevin son gününde King’s Cross tren istasyonunda toplanarak, buradan Üniversiteler ve Kolejler Patronlar Derneğine yürüdü.

Ellerinde “Hepimiz ücret artışı hak ediyoruz”, “Öğretmenler ve öğrenciler için mücadele ediyoruz”, “Hep birlikte greve” yazılı pankartlar taşıyan öğretim üyeleri ve birçok üniversite çalışanı, hayat pahalılığı ile artan enflasyon karşısında “adil maaş artışı” davetinde bulundu.

Üniversite çalışanlarının hareketine, çok sayıda sendika, sivil toplum kuruluşu ve derneğin yanı sıra öğrenciler de dayanak verdi.

70 bin üniversite çalışanı 3 günlük grev başlatmıştı

İngiltere’de 70 binden fazla üniversite çalışanı maaş, emeklilik ve çalışma şartlarındaki uyuşmazlık nedeniyle 3 günlük grev kararı almıştı.

Ülke genelinde 150 üniversitede 70 binden fazla öğretim üyesi, araştırmacı, kütüphane vazifelisi ve öbür işçinin başlattığı greve, Ulusal Öğrenci Birliği de takviye vermişti.

Üniversite ve Kolej Birliği (UCU) Sendikası Genel Sekreteri Jo Grady, 2,5 milyon öğrencinin grevden etkilenebileceğini kestirim ettiklerini belirterek, bunu “yüksek öğrenim tarihindeki en büyük grev eylemi” halinde nitelendirmişti.

Grady, üniversite işçisinin enflasyon karşısında maaşların erimesi ve emeklilik kesintilerinden bıktığını vurgulayarak, çalışanların telaşları hemen ele alınmadığı takdirde gelecek yıl daha da büyük aksiyonların yapılabileceği ihtarında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu