Ekonomi

Hess hissedarları Chevron birleşmesine yeşil ışık yaktı

Hess Corp hissedarları, petrol endüstrisinde önemli bir adım atarak şirketin ABD’nin ikinci büyük petrol şirketi Chevron ile birleşmesine onay verdi. Salı günü yapılan oylamanın ilk sonuçlarına göre çoğunluk 53 milyar dolarlık anlaşma lehinde oy kullandı. Birleşmenin başarısı Hess’in tedavüldeki 308 milyon hissesinin çoğunluğunu elde etmesine bağlıydı.

İlk olarak geçtiğimiz Ekim ayında önerilen bu birleşme, Chevron’un Guyana’nın bol petrollü açık deniz sahalarında daha güçlü bir varlık oluşturma stratejisi olarak görülüyor. Ancak anlaşmanın tamamlanması, ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından devam eden inceleme nedeniyle gecikmelerle karşılaştı. Ayrıca Hess’in Guyana’daki ortağı Exxon Mobil’in CNOOC ile birlikte açtığı tahkim davası da süreci daha da karmaşık hale getirdi.

Birleşmenin onaylanması Hess CEO’su John Hess için bir zafer anlamına gelirken, bazı hissedarlar satışın sonuçlandırılması için uzayan zaman çizelgesi nedeniyle ek tazminat talep ediyordu. Exxon’un dahil olduğu tahkim, anlaşmanın kapanışını potansiyel olarak 2025 yılına kadar uzatabilir.

MKP Advisors analistlerinden Mark Kelly, “Chevron’un Exxon’a karşı tahkimi kazanması ya da bir uzlaşmaya varması halinde, işlem artık gerçekleşecek” diyerek sonucu yorumladı. Kalan düzenleyici ve yasal engellerin çözülmesini bekleyen birleşme, Hess’in geleceğini ve kârlı Guyana petrol sahalarındaki faaliyetlerini yeniden şekillendirmeye hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu