Haber

Haiti’de çete üyeleri diri diri yakıldı

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de çete üyesi oldukları iddia edilen 13 kişi, öfkeli bir kalabalık tarafından dövüldü ve diri diri yakıldı. Haitili polis yetkililerine göre olay, polis küme üyelerinin araçlarını ararken meydana geldi. Olaydan önce polis silahlarına el koymuştu.

Kalabalığın küme üyelerini yakıta batırılmış otomobil lastikleriyle dövdükten sonra ateşe vererek öldürdükleri belirtildi. Polis, kalabalığın küme üyelerini güvenlik güçlerinden nasıl kaçırdığına dair ayrıntı vermedi.

RAPOR: 70 KİŞİ çete şiddeti nedeniyle ÖLÜYOR

Birleşmiş Milletler’in dün yayımladığı bir rapora göre, ülkedeki güvensizlik savaş halindeki ülkelerle aynı seviyeye ulaştı. Raporda, rakip çetelerin hakimiyetlerini genişletmek için birbirleriyle çatışmaya devam ettiği belirtildi. Raporda, gerek bu gruplar arasında gerekse polisle çıkan çatışmalarda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi. BM’ye göre, sadece 14-19 Nisan ortasında çete şiddetinde 18’i kadın ve iki çocuk olmak üzere yaklaşık 70 kişi öldü.

Çete şiddeti nedeniyle birçok okul ve sağlık merkezi kapatıldı. Şiddet ayrıca halkın tüketim mallarına ve hizmetlerine erişimini de engeller. Raporda, “Haiti halkı büyük bir insan hakları krizi ve insani acil durum yaşamaya devam ediyor.”

ABD KANADA’YI İMZALAYIYOR, TRUDEAU’YU REDDEDİYOR

Başkan Jovenel Moise’nin Temmuz 2021’de Haiti’de öldürülmesinin ardından Başbakan Ariel Henry, başkentin yaklaşık yüzde 60’ına hakim olan çeteleri dizginleyemedi. Henry ve BM yetkilileri defalarca ülkeyi polise çetelere karşı mücadelesinde yardımcı olması için ulusötesi bir güç göndermeye davet etti. Şimdiye kadar hiçbir ülke böyle bir güce katkıda bulunma sözü vermedi.

ABD yönetimi Kanada’nın bu çabalara öncülük etmesini istiyor. Ancak Kanada Başbakanı Justin Trudeau bunu reddediyor. Başbakan Ariel Henry, ertelenen seçimlerin yapılabilmesi için ülkede güvenliğin sağlanması gerektiğini söyledi. (BBC Türkçe)

saricamajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu