Ekonomi

DSÖ: Sudan’daki çatışmalarda 83 kişi öldü

Ordu ile HDK arasında dün de başkent Hartum’un yanı sıra çeşitli kentlerde yoğun çatışmalar devam etti.

DSÖ yaptığı açıklamada, “15 Nisan’dan bu yana Hartum, Güney Kurdufan, Kuzey Darfur ve Kuzey eyaletleri ile farklı bölgelerde çıkan çatışmalarda en az 83 kişi öldü, 1126 kişi yaralandı. En şiddetli çatışmalar Hartum’da yaşanıyor.” bilgileri verdi.

DSÖ, çatışmalar nedeniyle hastaların ve sağlık çalışanlarının hastanelere erişimde zorluk yaşadıklarını ve bazı ilaç ve tıbbi malzemelerin önemli ölçüde eksik olduğunu belirterek, çatışmanın taraflarını sağlık hizmetlerinin sunumunda tarafsızlığa saygı duymaya ve sağlık hizmetlerine sınırsız erişimi garanti etmeye çağırdı. çatışmalarda yaralananlar için sağlık tesisleri.

DSÖ, tüm taraflara uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yaralıları, hastaları, sivilleri, sağlık çalışanlarını, ambulansları ve tıbbi tesisleri savunma yükümlülüklerini hatırlattı.

15 Nisan’da başladı

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve çeşitli kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki çekişme son aylarda sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu