Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 90,32 dolar

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 90,32 dolardan süreç görüyor.

Dün 92,91 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 89,78 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.08 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,60 artarak 90,32 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 82,31 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD dolarının başka para üniteleri karşısında pahasını ölçen dolar endeksindeki düşüş tesirli oldu. Bu durum, dolara endeksli petrolü öteki para ünitelerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getirerek, alımların artmasını ve petrol fiyatlarının desteklenmesini sağladı.

Gelecek periyotta petrol ve doğal gaz tedarikinde yaşanacak mümkün aksamaların arz telaşlarını destekleyerek fiyatların üst taraflı hareketini destekleyeceği varsayım ediliyor.

Avrupa Birliği, temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikinin 5 Aralık, rafine eser tedarikinin de 5 Şubat prestijiyle büsbütün kesilmesine karar vermişti.

Geçen ay kabul edilen ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirilmesini içeren 8’inci yaptırım paketi kapsamında ise Rusya’dan ham petrol ve ürünlerinin deniz yoluyla üçüncü ülkelere taşınmasına ilave kısıtlamalar getirilmişti.

Öte yandan ABD’de Merkez Bankasının (Fed) sıkı para siyasetine devam edeceğine yönelik beklentilerin resesyon beklentilerini güçlendirmesi ve Çin’de devam eden Kovid-19 tedbirlerinin talebi daraltması endişeleri fiyatlardaki yükselişi kısıtlayan unsurlar oldu.

Fiyatlar, Çin’de artan Kovid-19 olaylarına yönelik haber akışının ülkede daha sıkı önlemleri gündeme getirmesi nedeniyle de baskılanıyor. Ülkede, Kovid-19 salgınına karşı hadiseleri ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisi uygulanıyor.

Brent petrolde teknik olarak 90,50 ile 90,60 dolar aralığının direnç, 90,24 ile 90,08 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu