Haber

Şırnak Valisi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Zaho Valisi ile görüştü

Şırnak Valisi Osman Alım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Zaho Valisi Guhdar Şaxo ve beraberindeki heyeti sınır kapısında kabul ederek soruları incelemek üzere bir araya geldi.

Şırnak Valisi Osman Alim ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Zaho Valisi Guhdar Şaxo’yu valilik önünde karşılayarak valilik görevini üstlendi. Taraflar arasında basına kapalı bir görüşme gerçekleşti.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Şırnak Valisi Osman Alım, Kuzey Irak Bölge Yönetimi ile sürekli temas halinde olduklarını ve bazı sorunlar olduğunu bildiklerini söyledi.

Analizleri olduğunu kendilerinin de bildiklerini ifade eden Vali Alim, “Valımızın da belirttiği gibi burada önemli olan karşılıklı diyaloğun devamlılığının sağlanmasıdır. Bununla ilgili olarak bundan sonra 6 ayda bir toplantı yapmak üzere bir kardeşlik protokolü imzalayacağız. Bugün aldığımız kararların uygulanması ve bunların takibi ile ilgili her türlü konuyu işleyeceğiz” dedi.

Oradaki sorunların tahlil edilmesi için gerekli iradeyi gösterdiklerini ifade eden Vali Alim, “Maalesef bazı fiziki sıkıntılar olabilir. Fiziki sorunların giderilmesi ve iradenin devamlılığının sağlanması için takibin yapılması gerekiyor.” Bunun takipçisi olacağız.Çok kısa sürede takibini yapacağız.Kararları hayata geçireceğiz.Büyük bir rahatlama sağlayacağız.Özellikle uzun vadede bir daha sorun yaşamak istemiyoruz. Büyük çaplı ihracatın olduğu bu kapıya, illerimizi aşan konularda başta Ticaret Bakanımızla gerekli görüşmeleri yaparak, “Teknik hatalar yapmış olabiliriz. Bu teknik hataların bir kısmını düzelttik. Kalan kısım üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu sorunların kısa sürede çözüleceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Zaho Valisi Guhdar Şaxo, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi adına Şırnak Valiliği’ni ziyaret ettik. İki ülkenin ortasında bulunan gümrük kapılarında vatandaşların yaşadığı sorunları, sağlık turizmini, akraba ziyaretlerini görüştük. , ve günübirlik geziler.Sorunların bir an önce çözülmesi için valimizle mutabık kaldık.Günübirlikçi olarak tanımladığımız vatandaşlarımızın sağlık ve seyahat turizmi yapanlardan ayrılması ve gerekli önlemlerin alınması konusunda valimizle mutabık kaldık. Altyapının bir an önce tamamlanması gerekiyor. Mevcut sorunların bir an önce çözülmesi. Her iki ülkenin valileri olarak çalışmaların hızlandırılması için gerekli talimatları verdik” dedi.

Görüşmelerin ardından iki vali birbirine ikramlarda bulundu. – ŞIRNAK

haberotlukbeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu