Ekonomi

Rusya Avrupa’yı varlıklarına el konulması nedeniyle karşı önlemlerle tehdit ediyor

Avrupa ülkelerine sert bir uyarıda bulunan Rusya, Batı’nın Ukrayna’ya yardım amacıyla yaklaşık 300 milyar dolarlık varlığına el koyması halinde yasal bir yanıt hazırladığını belirtti. Söz konusu varlıklar, Rusya’nın 2022 yılında Ukrayna’da gerçekleştirdiği askeri harekatın ardından ABD ve müttefikleri tarafından dondurulmuştu.

Rusya parlamentosunun üst kanadının başkanı ve Güvenlik Konseyi üyesi Valentina Matviyenko, Rusya’nın Avrupa için Rusya’nın kendisinden daha büyük kayıplara yol açabilecek misilleme önlemlerini derhal değerlendirmeye hazır olduğunu belirtti. Ancak Matviyenko bu önlemlerin neleri kapsayacağını belirtmedi.

ABD Temsilciler Meclisi kısa bir süre önce, büyük bir kısmı Avrupa’da bulunan Rus devlet varlıklarına el konulmasını öngören bir yasa tasarısını kabul etti. Bazı ABD’li yetkililer Ukrayna’ya yardım amacıyla el konulmasını desteklerken, bankacılar ve Avrupalı yetkililer arasında bunun emsal teşkil edebileceğine dair endişeler var.

Kremlin, Rus varlıklarına el konulmasının Batı tarafından savunulan serbest piyasa ilkelerine aykırı olacağını, ABD doları ve avroya olan güveni zedeleyebileceğini ve küresel yatırımları caydırabileceğini savunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl %3.6 büyüyen Rus ekonomisinin dayanıklılığını ve yaptırımların Rus ticaretini durdurmadaki etkisizliğini vurguladı. Rusya ayrıca varlıklarına el konulması halinde mahkemeye başvuracağı tehdidinde de bulundu.

Rus varlıklarına el konulması halinde, yabancı yatırımcıların Rusya’daki özel “C” tipi hesaplardaki varlıklarının da hedef alınabileceğine dair spekülasyonlar var, ancak bu hesaplardaki kesin değer bilinmiyor.

Rus parlamentosunun alt kanadının başkanı Vyacheslav Volodin, dondurulan Rus varlıklarının önemli bir kısmının, yaklaşık 210 milyar avronun (224 milyar dolar), Avrupa Birliği’nde tutulduğunu ve yalnızca 5 ila 6 milyar dolarının ABD’de olduğunu belirtti. Volodin, Rusya’nın ABD Temsilciler Meclisi’nin eylemlerine misilleme olarak Batılı varlıklara el koymak için gerekçeleri olduğunu öne sürdü.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu