Ekonomi

Rus saldırıları AB tedarikiyle bağlantılı gaz tesislerini hedef alıyor

Yeni bir gelişme olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Rusya’nın Cumartesi günü gerçekleştirdiği askeri harekâtın Avrupa Birliği’nin enerji arzı için kritik öneme sahip gaz altyapısını hedef aldığını bildirdi. Zelenskiy’e göre saldırı, AB’ye gaz geçişi için gerekli olanlar da dahil olmak üzere çeşitli enerji sektörü tesislerini hedef aldı.

Rusya, Rus enerji şirketi Gazprom ile Aralık ayında sona erecek olan bir transit anlaşmasına dayanarak Ukrayna üzerinden AB’ye gaz sağlamaya devam ederken bu saldırı gerçekleşti. Ukrayna Enerji Bakanı daha önce bu anlaşmayı yenilemek ya da değiştirmek gibi bir niyetlerinin olmadığını ifade etmişti.

Devlet Başkanı Zelenskiy, gece yaptığı video konuşmasında, ana odağın enerji tesisleri olduğunu, hem elektrik hem de gaz transit altyapılarının, özellikle de AB’nin güvenli gaz dağıtımı için hayati önem taşıyanların vurulduğunu belirtti. Zelenskiy ayrıca Ukrayna güçlerinin saldırı sırasında fırlatılan çeşitli tiplerdeki 34 Rus füzesinden bazılarını durdurabildiklerini de belirtti. Ancak Zelenskiy hangi tesislerin hedef alındığını açıklamadı ya da füzelerin hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını teyit etmedi.

Ukrayna’nın devlet petrol ve gaz şirketi Naftogaz, Rus güçlerinin tesislerine saldırdığını doğruladı, ancak can kaybı olmadığını bildirdi ve Ukraynalı tüketicilere ve müşterilere tedarikin kesintisiz devam ettiğini garanti etti. Ayrıca, Polonya’ya komşu olan Lviv bölgesinin valisi Maksym Kozytskyi, bölgesinin seyir füzeleri ve Kinzhal hipersonik füzelerinin saldırılarına maruz kaldığını açıkladı. Ukrayna güçleri üç füzeyi düşürmeyi başardı, ancak Stryi ve Chervonohrad bölgelerindeki iki kritik enerji altyapısı nesnesi hasar gördü ve acil servislerin hızla söndürdüğü yangınlar çıktı.

Bu saldırıların ortasında Başkan Zelenskiy uluslararası müttefiklerden daha fazla savunma silah sistemi talebini yineleyerek özellikle en az yedi Patriot füze sistemine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Füze saldırılarının karmaşıklığına vurgu yapan Zelenskiy, bu saldırıların “Rus teröristler” tarafından Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetlerine meydan okumak üzere stratejik olarak planlandığını ifade etti. Zelenskiy sözlerini Ukrayna tarafından önlenen her bir füzenin önemli bir başarı anlamına geldiğini belirterek tamamladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu