Ekonomi

Petrol, ek üretim kesintisi haberleriyle yükseldi

Petrol, Suudi Arabistan’ın Temmuz ayında arzı fazladan 1 milyon varil azaltacağını ve düşen fiyatların ardından üretimi çok yılın en düşük seviyesine çekeceğini açıklamasının ardından hafta başında yükseldi.

Küresel ölçüt Brent, ABD ham petrolünün getirilerini varil başına 73 doların altına indirmeden önce seansın erken saatlerinde yaklaşık yüzde 5 yükselmesiyle 77 dolar civarında el değiştirdi. Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, hafta sonu gergin bir OPEC+ toplantısının ardından “bu piyasayı istikrara kavuşturmak için ne gerekiyorsa yapacağını” söyledi.

Commonwealth Bank of Australia’da madencilik ve enerji emtiaları araştırma direktörü Vivek Dhar, “Gönüllü kesintinin sürekli bir ralliyi teşvik etmekten ziyade aşağı yönlü koruma için dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Piyasalar, makroekonomik zayıflığın daha geniş görüşüne odaklanabilir” dedi.

New York’ta petrol, özellikle Çin’deki talep endişelerinin görünümü baskılaması nedeniyle geçen ay yüzde 11 düştü. Goldman Sachs Group Inc. Çoğu piyasa gözlemcisi de dahil olmak üzere çoğu piyasa gözlemcisi OPEC+’nın üretimi sabit tutmasını bekliyordu ve 23 ulustan oluşan koalisyonun geri kalanı rastgele herhangi bir ek eylem önermedi.

Bu, Suudi Arabistan’ın pazarı istikrara kavuşturmak için daha fazla pazar payından ödün vermesine neden oldu. Gruptaki diğerleri mevcut kesintilerini 2024’ün sonuna kadar sürdürme taahhüdü verirken, Rusya daha fazla kesinti yapma sözü vermedi ve Birleşik Arap Emirlikleri gelecek yıl için daha yüksek bir üretim kotası sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu