Ekonomi

MESKİ 1 Yılda 65 Bin Konutun Elektrik İhtiyacına Eşdeğer Enerji Üretti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmesi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Çatı Tipi Güneş Enerjisinden 65 bin 939 hanenin 1 yılda bir aylık elektrik ihtiyacına eşdeğer toplam 9 milyon 890 bin kilovat-saat (kWh) elektrik üretti. Santraller (GES) ve Biyogaz Enerji Santralleri.

Dünyanın en temiz ve en güçlü yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisini kullanan MESKİ, tesislerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmek için faydalı yatırımlar yapmaya devam ediyor. MESKİ Genel Müdürlüğü, Toroslar, Tarsus ve Yenişehir ilçelerindeki su depolarına pik gücü 2,82 megavat (MWp) olan Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santralleri kurarak bu tesislerdeki elektrik tüketiminin tamamına yakınını güneşten karşılamaya başlamıştır. güç tasarrufu amacı.

YAKLAŞIK 12 BİN AĞAÇ HAYATI KURTARILDI

Enerji tüketiminde yenilenebilir ve saf enerji oranını artırmayı hedefleyen MESKİ, enerji ihtiyacını 2 atıksu arıtma tesisinde toplam 2.700 kilovat gücündeki Biyogaz Enerji Santralleri ile karşılamaktadır. MESKİ, 1 yılda yaklaşık 65.939 hanenin bir aylık elektrik ihtiyacına eşdeğer elektrik üretti. Üretilen elektrik ile toplam 4.866 ton karbondioksit salınımı engellenmiş, 11.840 ağacın hayatı kurtarılmıştır.

Enerjinin verimli kullanılmasının önemine dikkat çeken MESKİ, Toroslar ilçesinde Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi, Tarsus Atıksu Arıtma Tesisi, Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi ve 3 adet içme suyu terfi istasyonunda yaklaşık 12 megavatlık Güneş Enerji Santrali kurmayı planlıyor. 2023 yılında hayata geçireceği projelerle heyetin güneş enerjisi gücünü yaklaşık 15 MWp’ye çıkarmayı hedefleyen MESKİ, böylelikle toplam tüketiminin yaklaşık yüzde 18’ini yenilenebilir kaynaklardan sağlayabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu