İş

Komik: Kış geldi, bahar geçmişte kalabilir mi?

Investing.com – Finansal piyasaların değişmezlerinden biri, çok taraflı kalkınma bankalarının ekonomik iddialarını güncelleyen en yavaş kurumlar arasında yer almasıdır:

Washington’daki Bretton Woods kardeşlerin bürokratları, çeşitli paydaşların onuruna araştırmalarını hazırlarken, piyasalar çoktan yoluna girmiştir.

Öyle ki, bazıları bunları piyasaların bir sonraki gidişatı için aykırı değerler olarak kullanma eğiliminde. Wall Street ve Londra’daki hesap makineleri, sadece haklı olmak için değil, öncekiHaklı olmaya da teşvik edildikleri için, şimdiden bir sonraki büyük trendi izliyorlar.

Paris merkezli OECD ve Uluslararası Para Fonu (IMF), geçen yılın sonunda küresel bir durgunluk riskinin üstesinden gelmeye yardımcı oldu ve Dünya Bankası’nın Küresel Ekonomik Beklentiler’in son sayısı, küresel büyümenin yavaşlayacağını söyleyerek eşit derecede kasvetli bir tablo çizdi. bu yıl %1,7’ye yükseldi. . Büyüme, son 30 yılın sadece ikisinde – 2009 ve 2020’de – daha yavaş oldu. Geçen yıl para politikasını sıkılaştırmak, bu yıl özellikle gelişmekte olan ülkeler için kredi krizi anlamına geliyor: Dünya Bankası, her 5 kişiden 1’inin küresel borç piyasalarından fiilen dışlandığını iddia ediyor pandemiden önce.

Ancak küresel piyasalar sanki tüm bunlar geçmişte kalmış gibi hareket ediyor. Perşembe günü ABD’de şişirme düşüş hızının da art arda altıncı aydır düştüğünü gösteren rakamları açıklayan; Enflasyona ilişkin korkuların yerini ekonomiye ilişkin korkular aldı ve Fed’in faiz artırımlarını yakında durdurmakla kalmayıp, hatta yıl sonundan önce düşüreceği umudunu güçlendirdi.

Bu arada, Çin’de yaklaşan Yeni Ay Yılı tatili, dünya nüfusunun %20’sinin üç yıl sonra ilk kez, üç yılın en büyük tatillerinde seyahat etme özgürlüğünün tadını çıkarması nedeniyle büyük bir coşku görecek. Giden turizmdeki artışın Güneydoğu Asya’da ve daha uzaktaki para birimlerine gerçek bir destek vermesi muhtemeldir: Tayland’da banyoBeklentiler doğrultusunda bu yıl şimdiden %5 arttı.

Reuters; 2023 için ülkedeki rafinerilere yapılan petrol ithalatı kota fiyatlarının bir yıl öncesine göre en az %20 arttığını bildirdi – bu, ham petrol fiyatlarının geçen hafta varil başına yaklaşık 5 dolar artmasına neden oldu. BİZ. .

Çin’in, Ay Yeni Yılı’ndan sonra bir olaylar dalgasıyla ciddi şekilde test edilebilecek olan “COVID-19’a sıfır tolerans” politikasından vazgeçmesi, emtia piyasalarındaki hesaplamaları değiştirdi. Demir cevheri, küresel büyümenin en iyi göstergesi olan Aralık düşük seviyelerinden %50 arttı. Bakır, haftalık %11 artış. Alüminyumson 7 ayın en yüksek seviyesinde ve buğdayile soya fasulyesi, son düşük seviyelere kıyasla %5’in ortasında %10’a yükseldi.

ABD’de Aralık ayı TÜFE ve İşgücü Piyasası Raporu, Fed’in ABD ekonomisi için yumuşak iniş yapabileceğine dair azalan umutları güçlendirdi. Merkez bankası yetkililerinin faiz oranlarının %5 veya üzerine çıkması ve orada kalması yönündeki yorumları, faiz indirimlerini çok erken fiyatlayarak piyasanın aşırı yükselmesini engellemeye yönelik bir çaba olarak yorumlanıyor.

Fed gibi, Avrupa Merkez Bankası da (ECB) zaferini tam olarak ilan edene kadar enflasyonda ve çabalarda herhangi bir geçici gevşemeye izin vermeyi reddediyor. Ancak geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak Avrupa endüstrisinin çoğunu mahvetme tehdidi oluşturan büyük artışların şimdi dağılmakta olduğu elektrik piyasaları sayesinde misyonu her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Hollanda doğal gaz vadeli işlemleri , bu hafta başındaki işgalden bu yana en düşük seviyesine geriledi ve savaş başlamadan önceki fiyatın hala üç katı olmasına rağmen geçen yazın çoğunu savaş öncesi seviyelerin 10 katında geçirdi. Bu gelişme hafife alınacak bir şey değil.

Ancak önümüzde en az iki büyük zorluk var: Birincisi, piyasaların emtia fiyatlarındaki – özellikle petroldeki – artışın yeni bir enflasyon dalgasını tetiklemediğine ikna edilmesi gerekecek, bu da piyasaları şahin Fed söylemlerini daha ciddiye almaya zorlayabilir. .

İkinci olarak, COVID-19, mobilitenin hızla arttığı ve yarı etkili aşıların bulunduğu bir ülkede yeni varyantlar geliştirilirse, tüketici şubesini yeniden sakinliğe sürükleyip üretim ve lojistikte yaygın ve uzun süreli sıkıntıya neden olursa, Çin’de geri dönüş yapabilir.

Gelecek kolay olmayacak ama kalkınma bankaları karamsar olduğu sürece 2023’teki aksilikler bitecek.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu