Haber

Kırım Köprüsü insansız hava araçları tarafından saldırıya uğradı

– Kremlin: “Kırım köprüsü insansız hava araçlarıyla oluşturuldu”

“Saldırı, SBU ve Ukrayna Donanmasının ortak operasyonu”

MOSKOVA – Kremlin Sarayı, Kırım Köprüsü’ndeki patlamanın Ukrayna tarafından su üstü insansız hava araçlarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Ukrayna Güvenlik Servisi’nden ismi açıklanmayan bir kaynak, Kırım Köprüsü’nün SBU ve Ukrayna Donanması’nın ortak operasyonu sonucunda saldırıya uğradığını söyledi.

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım Yarımadası ile bağlantıyı sağlayan Kırım Köprüsü’nde patlama meydana gelirken, otomobilde bulunan anne ve babanın hayatını kaybettiği, kızlarının da yaralandığı açıklandı. Olaydan sonra Rusya Ukrayna’yı suçlarken, Ukrayna Güvenlik Servisi’nden ismi açıklanmayan bir kaynak, Kırım Köprüsü’nün SBU ve Ukrayna Donanması’nın ortak operasyonu sonucu saldırıya uğradığını söyledi.

Kırım Köprüsü Rusya için neden değerli?

Kırım Köprüsü, Rusya’nın Krasnodar bölgesi ile 2014 yılında Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nı birbirine bağlaması nedeniyle stratejik bir öneme sahip. Rusya için sembolik öneme sahip 19 kilometre uzunluğundaki Kırım Köprüsü kısmen yıkılmış olsa da Ekim ayında bir akaryakıt tankerinin patlamasıyla kısa sürede Rusya tarafından gerekli onarımlar yapıldı. 3,7 milyar dolara mal olan köprünün Rus ordusu tarafından kullanımının azaltılması halinde Ukrayna’nın güneyindeki Rus birlikleri için gerekli takviyeler de zayıflayacak. Rusya’nın Herson’daki birliklerine malzeme taşımak için de kullandığı köprü, Rusya için kritik bir değere sahip.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’yı suçladı

Kırım Köprüsü’ndeki patlamanın ardından Rusya, Ukrayna’yı sorumlu tuttu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Saldırıdan Ukrayna hükümeti sorumlu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, “Kırım Köprüsü’ne yapılan saldırı Kiev rejimi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu rejim bir terör rejimidir ve uluslararası bir organize suç örgütünün tüm belirtilerini taşımaktadır.”

Kremlin’den yapılan açıklamada, akının Ukrayna tarafından su üstü insansız hava araçlarıyla gerçekleştirildiği ve resmi soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu