Teknoloji

Japonya Tarihinde İlk Kez Ay’a İndi

Dünya çapında ülkeler uzay araştırmalarında hamlelerini sürdürüyor. Mesela Türk vatandaşı Alper Gezeravcı, 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı. Şimdi de Japonya’dan önemli bir adım geldi.

Japonya Tarihinde ilk kez Ay’a indi. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) gönderdiği SLIM uzay aracı bu akşam Ay’a varacak. yumuşak iniş gerçekleştirillen. Bu görev Japonya’yı Ay’a araç gönderen beşinci ülke yaptı.

SLIM başarıyla indi

SLIM, TSİ 18.20 civarında Ay’a indi. İçinde birkaç küçük robotun da bulunduğu araç, Shioli adı verilen kraterin yaklaşık 100 metre yakınına indi. Aracın 1 gün boyunca Ay’da çalışır durumda kalması bekleniyor. Yani çok kısa bir süre hayatta kalacak.

Araç, geçen yılın eylül ayında Japonya’nın H-2A roketiyle fırlatılmıştı. Enerji tasarrufu yaparak yavaş ve uzun bir yolculuk yapan SLIM, aralık ayının sonlarına doğru uydumuza ulaştı. Daha sonra üç hafta boyunca çıkarma gününe yani bugüne hazırlandı.

Bir sanatçının SLIM Ay’a inişini gösteren çizimi.

“Ay keskin nişancısı” olarak da bilinen SLIM, geleceğin uzay araçlarının diğer gezegenlere veya uydulara hassas inişler yapmasını sağlayacak yeni bir teknolojidir. navigasyon teknolojisinin test edilmesi . Yani Ay görevlerinde kolay yerlerden ziyade istenilen yerlere iniş yapmanın mümkün olduğunu gösterecek. Misyonun amacı bu yetenekleri sergilemektir.

JAXA, bu teknolojinin gelecekte Ay’ın engebeli bölgelerine iniş için faydalı olabileceğini söylüyor. Ajans, misyonun hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını doğrulamanın bir aya kadar sürebileceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca krateri kameralarla inceleyecek. Araçtan ayrılacak küçük geziciler ay yüzeyinde seyahat edecek.

Bu aslında Japonya’nın Ay’a ilk iniş girişimi değil. 2022 yılında OMOTENASHI isimli araçla deneme yapıldı. Ancak temas kesildi ve görev başarısız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu