Haber

İranlı ünlü futbolcu “protestoculara destek için Dünya Kupası davetini reddettiğini” açıkladı

İran’ın efsanevi futbolcularından Ali Dayi, ülkede genç bir kadının gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine başlayan ve yaklaşık iki aydır devam eden gösterilere katılanlarla dayanışma amacıyla 2022 FIFA Dünya Kupası için Katar’a gitmeyeceğini duyurdu.

İran’ın en ünlü sporcularından Dayi, Instagram hesabından paylaştığı mesajında, FIFA ve Katar Futbol Federasyonunun davetini protestoların sürdüğü ülkesinde kalmak için reddettiğini belirtti.

Dayi, mesajında, “FIFA ve Katar Futbol Federasyonunun eşim ve kızlarımla Dünya Kupası’na katılmamız için yaptığı resmi davete, çoğumuzun kendini âlâ hissetmediği bu günlerde ülkemde sizlerle birlikte olmak için hayır yanıtını verdim.” ifadelerini kullandı.

İranlı eski futbolcu, gösteriler sırasında “sevdiklerini kaybeden tüm ailelere” başsağlığı dilediği mesajını, “İran ve İranlılar için aydınlık günler diliyorum.” temennisiyle tamamladı.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da meyyit sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise hafta sonu yaptığı açıklamada, şovlarda 326 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında 40’tan fazla güvenlik vazifelisi ömrünü yitirdi.

Ülkedeki protestolar, sanatkarlardan farklı spor kollarındaki atletlere kadar birçok ünlü isimden dayanak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu