Haber

İran 2 Alman diplomatı istenmeyen adam ilan etti

İran Yargısına bağlı Mizan Haber Ajansı 21 Şubat “Toner”Ve “İran Krallığı Meclisi”Tahran Devrim Mahkemesi olarak bilinen ABD merkezli rejim karşıtı grubun lideri olduğu iddia edilen Cemşid Şarmehd yargılandı. “terör eylemleri planlayarak ve yöneterek dünyayı kasıp kavurmak”Suçtan dolayı idam cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Söz konusu örgüt, 12 Nisan 2008’de Şiraz kentinde 14 kişinin ölümüne, 215 kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırısıyla ülke genelinde bazı silahlı eylem ve sabotaj düzenlemekle suçlanıyordu.

2020’de yakalandı

İran İstihbarat Bakanlığı, İran-Alman çifte vatandaşı olan ve 2003 yılından beri ABD’de ikamet ettiği bilinen Sharmahd’ı Temmuz 2020’de yurtdışında yakaladığını ve ülkeye getirdiğini duyurdu.

Ailesi Sharmahd, Birleşik Arap Emirlikleri’nde. “kaçırıldı”İran’a götürüldüğünü söyledi.

Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani yaptığı yazılı açıklamada, Almanya’nın Tahran Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını duyurdu.

Kenani, Berlin yönetimi “İran’ın iç işlerine müdahaleci ve sorumsuz eylemler”Daha sonra ülkedeki 2 Alman diplomatın istenmeyen adam ilan edildiğini ve bu durumun Alman Büyükelçisine iletildiğini belirtti.

Kenani, İran’ın önceliğinin her zaman karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkileri sürdürmek olduğunu belirtti. Bazı kesimler ülkemizin unsurlarını ve milli egemenliği hafife almak isterlerse alternatif seçeneklerin tanımlanması kaçınılmazdır.”ifadeleri kullandı.

21 Şubat’ta ölüme mahkum edildi

İran, ABD ve ülke merkezli rejim karşıtı bir örgütün lideri olduğu iddia ediliyor. “terör eylemleri düzenleyerek”Sanık İran-Alman çifte vatandaşı Jamshid Sharmahd’ı 21 Şubat’ta ölüm cezasına çarptırdı.

Karara 22 Şubat’ta tepki gösteren Almanya, İran’ın Berlin Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak İran Büyükelçiliği’ndeki 2 çalışanı istenmeyen adam ilan ederek ülkeyi terk etmelerini istedi.

İran, Almanya’yı ülkenin iç işlerine karışmakla suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu