Haber

Gaspçıyı tornavidayla öldüren Enes için savcı müebbet hapis istedi

BURSA’nın Osmangazi ilçesinde cep telefonunu isteyen Erkan Aysu’yu (31) tornavidayla tehdit ederek öldüren tutuksuz sanık Enes Kör’ün (21) yargılandığı davada savcı mütalaasını verdi. Savcı, sanıkların ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, savcının tutuklanma talebini reddederek duruşmayı erteledi.

Olay, 3 Ocak günü saat 08.30 sıralarında Yahşibey Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre Erkan Aysu, Bursa Teknik Üniversitesi Uluslararası İlgi Bölümü 3. sınıf öğrencisi Enes Kör’ün çalıştığı süpermarketin yolunu keserek elindeki tornavidayı göstererek cep telefonunu istedi. Aysu, olumsuz yanıt veren Kör’e, “Seni burada öldüreceğim. Kimse seni bulamayacak” dedi. Tornavidayı karnına koydu ve onu boğdu. Bu sırada cebindeki bıçağı çıkaran Kör, Aysu’yu yaralayarak yakınlardaki evine geri döndü. Kör, daha sonra olayı anlattığı ağabeyi ile birlikte Aysu’nun bulunduğu yere gitti. Durum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi ve Enes Kör işe gitti. Çok sayıda kabahatten sabıkası olduğu belirtilen Erkan Aysu, kaldırıldığı Çekirge Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Çalıştığı markette gözaltına alınan Enes Kör, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Enes Kör hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis istemiyle Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Kör’ün ailesi avukatı aracılığıyla tutukluluğa itiraz etti. İtiraz dilekçesinde; Olaya evinin penceresinden tanık olan komşu Güzide A., “Olayın meydana geldiği sokakta oturuyorum. Sabah namazını kıldıktan sonra dışarıdan yüksek ve alçak bir ses geldiğini duydum. Alçak ses ‘İmdat’ diyordu.Bağırınca birinci katın penceresini açtım.Şahıs Enes’i komşu bahçe duvarına yaslamış.Bir eliyle Enes’in boynuna, diğeriyle karnına bastırıyordu.Bu sırada Enes çabalıyordu. Sağ elindeki telefonla kendini savunmak için havaya kaldırdı.Telefonu alıp polisi aramak için içeri girdim.Ardından pencereye döndüğümde Enes’in “Aman Allahım” dediğini duydum. Diğer kişi ise kanlar içinde duvara yaslanmış yerde yatıyordu.Elinde tornavida Enes de titriyordu.Enes aşağı inerken komşum ‘Abi bir dakika’ dedi. “Çağırdığını duydu.” ‘Suçun niteliği’ ve ‘mevcut deliller’ göz önünde bulundurularak, araçta bulunan tornavida ve üzerinde bir miktar uyuşturucu ve çakmak gazı bulunan mahkeme, 37 gündür cezaevinde bulunan Enes Kör’ün tutuklanmasına karar verdi. yargılanmak üzere yargılandı. Karara savcı ve Erkan Aysu ailesinin avukatı itiraz etti, dosya Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı. Dosyayı inceleyen heyet, ‘Tahliye kararının tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak verildiğini’ belirterek, her iki itirazı da reddetti. Samsun’dan SEGBİS üzerinden katılarak savunma yapan tutuklu sanık Enes Kör, “Olay sabahı işe gitmek için evden çıktım. Cep telefonuma bakarken birisi ‘Pişt gel gel’ diye bağırdı. Daha sonra elinde bir tornavidayla yanıma geldi ve ‘Cep telefonumu aldım ver bana’ dedi ‘İhtiyacım var’ dediğimde boğazımı sıktı ve tornavidayı karnıma dayadı. .Korktum acıyor.Kendimi korumak ve elimdeki bıçakla onu korkutmak için bacağına bir hareket yaptım.Kendine iyi bak’dedim.Geç kaldığım için işe gittim.Bu kişinin olduğunu öğrendim. Daha sonra çalıştığım depoya gelip beni gözaltına alan polis tarafından hayatını kaybetti. Çok üzgünüm” diye konuştu. Öte yandan Enes Kör’ün görüntülerden suçu kasten işlediği kanaatini oluşturduğunu, sanığın sakin davrandığı ve işlediği suçun sonuçlarını bilecek durumda olduğunu söyledi. Avukat ayrıca Erkan Aysu’nun elindeki tornavidayı Enes Kör veya ağabeyinin koyduğunu ve kurgu olabileceğini belirterek, sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti.

Üçüncü duruşmada mütalaasını veren savcı, olay günü hayatını kaybeden Erkan Aysu ile Enes Kör’ün buluşup sokağa çıktığını belirtti. Savcı, toplanan deliller ışığında tutuksuz yargılanan Enes Kör’ün ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Enes Kör ve avukatı mütalaaya karşı ek süre istedi. Mahkeme heyeti, savcının tutuklanma talebini reddederek duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu