Yaşam

Egeli akademisyenin engelli kadınlara yönelik projesine AB’den destek

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Ertem’in proje yöneticisi olduğu proje, Avrupa Birliği Sivil Düşünce Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında gerçekleştirilen toplantı sonucunda yazılımcılar engelli kadınların sorunlarını dinleyerek, bunların çözümüne yönelik dijital uygulamalar geliştirme sürecini başlattı.

Proje Yöneticisi Prof. Dr. Gül Ertem’i tebrik eden AB Rektörü Prof. toplum. Engelli bireylere yönelik projelerimize daha fazla önem veriyoruz. Prof. Dr. Gül Ertem hocamızın hayata geçirdiği engelli kadınların sağlıklı yaşamlarını destekleyecek projeler çalışmalarımızın güzel bir örneğini oluşturuyor. “Hocamızı Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında destek alan projelerinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.

“Engelli kadınların sorunlarına yönelik uygulamalar geliştirilecek”

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gül Ertem, “Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı temelinde hayata geçirdiğimiz bu projede; Özellikle sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin yoğun olarak tartışıldığı bir dönemde, engelli kadınların ve yazılımcıların katıldığı iki günlük bir hackathon düzenledik. Böylece engelli kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında erişilebilir bilgilere dijital araçlarla ulaşabilmesi için bir fikir maratonu oluşturduk. Toplamda 20-25 kişinin katıldığı bir toplantı düzenleyen engelli kadınlar, fikir maratonunda sorunlarını ve taleplerini anlattı. “Bu toplantıdaki yazılımcılar bu talepler doğrultusunda uygun prototip uygulamalar geliştirmek için çalıştılar” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu