Ekonomi

Borsada aktif hesabı olan yatırımcı sayısının yaklaşık yarısı

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Borsa’daki toplam yatırımcı sayısı 14 Nisan Cuma itibarıyla 4,5 milyonu geçti. Ancak yıl sonunda toplam bakiyesi 3,9 milyon olan yatırımcı sayısına rağmen Şubat ayında, son bir ayda en az bir işlem gerçekleştiren aktif yatırımcı sayısı 2,3 milyonda kaldı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin verilerine göre 2022 yılı sonunda toplam bakiyesi olan yatırımcı sayısı 3,8 milyon, aktif hesap sayısı ise 3,1 milyon oldu. Ocak ayı sonunda toplam yatırımcı sayısı 4 milyona ulaşırken, aktif hesap sayısı artmadı ve 3,1 milyonda kaldı. Şubat ayı itibarıyla aktif hesap sayısı 2,3 milyona geriledi ki bu bakiyeli yatırımcı sayısının yaklaşık yarısı kadar.

Borsada portföy dağılımında yerli bireysel yatırımcıların ölçeği görülmektedir.

2023 Mart sonu itibarıyla hisse senedi portföy dağılımında yerli bireysel yatırımcıların yüzde 37’si ile ilk sırada yer alıyor. Yerli bireysel yatırımcı portföyünün toplam payı 2019 yılında yüzde 19 oldu.

Mart 2023 verilerine göre yerli bireysel yatırımcıları, toplam portföyden aldıkları payda yüzde 23’lük pay ile yerli kuruluşlar takip ediyor.

SPK’nın son düzenlemesinden sonra halka arzlardan daha fazla fiyat almak için daha fazla hesap açılıyor.

Bireysel yatırımcının halka arza ilgisi hız kesmeden devam ederken, toplam yatırımcı sayısı da artmaya devam ediyor. SPK’nın son düzenlemeleri sonrasında halka arzlarda şahıslara ayrılan pay artırılmış, ancak bireysel yatırımcılar halka arzlardan daha fazla pay alabilmek için daha fazla hesap üzerinden halka arzlara başvurmaya başlamıştır. Bu durum, son halka arzlarda katılımcı sayısında rekor rakamları beraberinde getirdi.

Geçen yıl 40 yeni halka arzın gerçekleştiği Borsa İstanbul’da bu yıl toplam 14 yeni halka arz gerçekleşti. Europower Power’ın SPK tarafından onaylanan halka arzında hisse dağıtımları tamamlandı. Bugün açıklanan sonuçlara göre bu halka arzdan pay alan yatırımcı sayısı 2 milyon 118 bin 379 kişi ile yeni rekor kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu