Ekonomi

BoE Para Politikası Kurulu Üyesi Dhingra yeni bir faiz artışına karşı çıktı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Swati Dhingra, ülkede politika faizinin sabit tutulması gerektiğini belirtti.

Londra merkezli bir düşünce kuruluşu olan Resolution Foundation’da konuşan Dhingra, ülkede son aylarda yükselişe geçen para politikası faiz oranının artık sabit tutulması gerektiğini, olası bir faiz artışının gündeme gelebileceğini belirtti. ülke ekonomisine zarar verir.

Enflasyondaki artışın çalışanların gelirlerine yansıdığına dair çok az emare olduğunu belirten Dhingra, “Enflasyon hedefinin üzerinde geçen bir buçuk yılın ardından (faiz) artışı ticarette benzeri görülmemiş bir şok yaratabilir. finansman maliyetlerini artırarak.” terimleri kullandı.

Geçen ay İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 3,5’ten yüzde 4’e yükseltme oylamasına karşı oy kullanan Dhingra, bankanın gereğinden fazla nakdi kısmasından endişe duyduğunu söyledi.

Dhingra, ülke ekonomisinin zayıf olduğu bir dönemde artan borçlanma maliyetlerinin, yüksek elektrik fiyatları ve yüksek hayat pahalılığıyla boğuşan insanlara daha fazla zarar vereceğini belirtti.

Dhingra, “Son araştırmalar, para politikası sıkılaştırması ve enerji piyasası kesintileri ile ilişkili derin daralmaların kalıcı yara izlerini, aşırı sıkılaştırmanın zararlı sonuçlarını gösteriyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Merkez Bankası yüzde 2’lik enflasyon hedefini korumaya devam ediyor.

Ülkede enflasyon bu yılın Ocak ayında yüzde 10,1 arttı.

İngiltere’de enflasyon geçen yıl Ekim ayında yıllık bazda yüzde 11,1 artarak son 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere Merkez Bankası politika faizini geçen ay 50 baz puan artırarak yüzde 4’e çıkararak son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ezinehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu