Haber

Belize, İsrail’le diplomatik ilişkilerini kesti

Karayip ülkesi Belize, Gazze Şeridi’ne saldırılarını sürdüren İsrail ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Belize hükümeti, Gazze Şeridi’nde ateşkes uygulanmasını reddetmesi nedeniyle İsrail ile diplomatik bağlarını kopardı. Hükümetten yapılan açıklamada, “Belize hükümeti, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) Gazze’deki eylemlerini defalarca kınadı. İsrail’e derhal ateşkes uygulaması ve Gazze’ye insani yardım malzemelerinin engelsiz erişimine izin vermesi çağrısında bulunduk. İsrail, taleplere rağmen uluslararası insancıl hukuku ihlal etmeye devam ediyor.” “Bu bitmedi ve yardım çalışanlarının milyonlarca Gazzeli’nin acısını hafifletmesine izin vermedi.”

Açıklamada, acil ateşkes, Gazze’ye insani yardım malzemelerinin engelsiz erişiminin sağlanması ve tüm esirlerin serbest bırakılması çağrısının yinelendiği vurgulandı. Belize hükümeti ayrıca İsrail’in ülkedeki Büyükelçisi Einat Kranz-Neiger’e verdiği akreditasyonu geri çekti ve Tel Aviv’deki diplomatik faaliyetlerini askıya aldı.

Bolivya İsrail’le diplomatik ilişkilerini de kesti

Daha önce Güney Amerika ülkesi Bolivya hükümeti, Gazze’ye yönelik “acımasız ve orantısız” baskınlar nedeniyle İsrail’le diplomatik ilişkilerini kesmişti. Güney Amerika ülkeleri Kolombiya ve Şili, Orta Amerika ülkesi Honduras, Ortadoğu ülkesi Ürdün, Afrika ülkesi Çad, Güney Afrika ve Türkiye, İsrail’deki büyükelçilerini geri çağırdı. -SAN IGNACIO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu