Haber

ABD’nin İsrail’e tepkisi: Talihsizlik

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre yaptığı yazılı açıklamada, Lider Joe Biden’ın bir demokrasideki büyük değişikliklerin kalıcı olabilmesi için mümkün olan en geniş mutabakatın olması gerektiğini söylediğine dikkat çekti.

Açıklamada, “Bugünkü oylamanın mümkün olan en az çoğunlukla gerçekleşmesi talihsizliktir.” terimi yer aldı.

Açıklamada, daha kapsamlı bir uzlaşma için müzakerelerin devam edeceğinin anlaşıldığı belirtilirken, ABD’nin İsrail liderlerinin siyasi diyalog yoluyla daha geniş bir uzlaşı oluşturma çabalarına desteğini sürdüreceği belirtildi.

– Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin meclisten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet son olarak yargı düzenlemesi için düğmeye bastı.

Tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısı bugün Meclis’te kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu