Teknoloji

7 saatten az uyumak, bakın yüzümüze neler yapıyormuş

Genel kanı, hepimizin düzenli olarak her gece en az yedi saat uyumamız gerektiği yönünde. Ama sebebi ne olursa olsun, gerçekte pek çok insan düzenli uyku uyuyamıyor. Şimdi uzmanlar, bunun bedelini yüzünüzün ödeyebileceği konusunda uyarıyor.

Uyku teknolojisi firması Simba, yeterince uyumadığınız takdirde yüzünüze neler olabileceğini ortaya çıkarmak için yapay zeka kullandı. Koyu halkalardan ekstra kırışıklıklara kadar, ortaya çıkan görüntüler düzenli ve sağlıklı bir uykunun önemini gösteriyor. Bu aslında sıradan bir “yapay zekaya komut ver ve resim çizdir” çalışması değil.

2.000 kişilik bilimsel araştırma

Simba bu görselleri oluşturmak için önce 2.000 kişiyle uyku düzenleri ve yüzlerinin estetik durumları üzerine bir anket yaptı. Sonuçlar, insanların yarısından fazlasının gecede önerilen yedi saatten daha az uyuduğunu ve bundan en çok 55 yaş üzerindekilerin şikayetçi olduğunu ortaya koydu.

Solda 7 saatten fazla, sağda 7 saatten uyuyan bir insanın yüzü görülüyor.

Yüz üzerindeki etkilere bakıldığında, kadın katılımcılar hafif kırışıklıklar, ince çizgiler ve cilt sarkmalarının yanı sıra stresli ve yorgun göründüklerini ifade etmişler. Erkek katılımcılar ise göz torbaları, cilt kuruluğu ve yeterince uyumadıklarında yorgun göründüklerini belirtmişler.

Bu etkilerde yaşın önemli bir rol oynadığı görülüyor. Uykusuz kalan katılımcıların yüzde 12’si cilt kuruluğu bildirirken, bu oran 18-24 yaş grubunda yüzde 20’ye çıkmış.

Dahası, bu yaş grubunun neredeyse üçte biri kötü bir gece uykusunun ardından göz torbalanması yaşarken, bu oran genel ortalamada yüzde 20.

Solda 7 saatten fazla, sağda 7 saatten uyuyan bir insanın yüzü görülüyor.

Daha yaşlı katılımcılar içinse uyku yoksunluğunun ana yan etkisi koyu halkalar olarak ortaya çıkmış.

Bu bulgulara dayanarak araştırmacılar, farklı yaşlardaki erkek ve kadınların tekrarlanan yetersiz uyku ile nasıl görüneceklerini hayal etmek için yapay zeka kullandılar. Ortaya çıkan görüntüler ise, insanı yatağa gitmeye ikna edecek türden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu