Teknoloji

2023 Teknolojide Yatırımların Yılı Olacak

Dynabook Türkiye İş Ünitesi Yöneticisi Ronald Ravel, 2023 yılında teknoloji dünyasını nelerin beklediğini açıkladı:

  • 2023 yılında sürdürülebilir uygulamalara yapılan yatırımlar artacak.
  • Şirketlerin sürdürülebilir uygulamaları karbon ayak izlerinin azaltılmasına imkan tanıyacak.
  • Çalışanlar için hazırlanan eğitim ve mezun programları çeşitlendirilecek.
  • Tedarik zinciri sorunu 2023 yılında hafifleyecek.
  • KOBİ’lerin üretkenliklerini artırmak için BT dayanağına öncelik verilecek.

Pandemi sonrası devam eden toplumsal ve ekonomik külfetlerin yanında artan güç fiyatları nedeniyle 2023 yılına dair beklentiler her geçen gün daha bilinmeyen hale geliyor. Bilhassa tedarik zinciri probleminin teknoloji alanında yarattığı krizler işletmelerin büyüme ve muvaffakiyet elde etmek için farklı tahlillere yönelimini hızlandırdı. Dynabook Türkiye İş Ünitesi Yöneticisi Ronald Ravel, gidişita yönelik öngörülerini açıklarken 2023 yılında teknoloji dalını nelerin beklediğini paylaştı.

Sürdürülebilirlik 2023 yılının en kıymetli trendi

Sürdürülebilirlik, uzun yıllardır iş dünyasının gündeminde olan bir terim olsa da hiç bu kadar kıymetli olmamıştı. Bilhassa artan güç fiyatlarıyla birlikte sürdürülebilir uygulamalara duyulan gereksinim her zamankinden daha fazla. Sürdürebilirliğin çevresel ehemmiyetini vurgulayan Ronald Ravel ‘’2023 yılına girerken şirketler daha sürdürülebilir seçimler yapmaya çalışacak. Bu seçimlerde enerji tasarrufu yapma ve çevre dostu olma amacıyla en son teknolojilere geçiş yapmak büyük rol oynayacak’’ sözlerini kullanıyor.

Ronald Ravel ‘’ Dynabook tarafından yapılan bir çalışmaya göre Avrupa’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin 64’ü dizüstü bilgisayar satın alma kararlarının pandemi öncesine nazaran daha kıymetli olduğunu düşünüyor. Bunun münasebeti ise aslında eskiyen dizüstü bilgisayarların pil ömrü kısalma eğiliminde olması. Bu durum kullanıcıların aygıtlarına güç sağlamak için daha sık güç kullanmasına yol açıyor. Güç maliyetlerindeki artışla birleştiğinde, şirketlerin daha uygun pil performansı sağlayabilecek daha yeni teknolojilere geçmeleri gerekeceği manasına geliyor’’ diyor.

Sürdürülebilirliğin öne çıkmasıyla bir arada, daha düşük çevresel ve toplumsal tesire sahip olan teknolojiler de kimi şirketlerin satın alım kararlarında tesirli olmaya başladı. Bununla birlikte karbon ayak izinin azaltılmasının değerine de değinen Ronald Ravel ‘’Cihazların değiştirilmesi, işlerin büyümesi ve esneklik açısından kilit önem taşısa da, şirketlerin yeniden satış ve geri dönüşüm gibi girişimler yoluyla eski cihazları nasıl elden çıkardıkları konusunda daha etik düşünmeleri gerekecek ve bu sayede karbon ayak izlerini azaltmalarına olanak tanıyacak’’ diyor.

Yeni yılda çalışanlara yapılan yatırımlar artacak

Teknoloji kesiminde yeni yetenekler bulmanın birçok vakit maliyetli olduğunu söyleyen ve bu maliyeti azaltmanın bir yolu olarak dijital marifet eğitimi ve işe alım programlarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten Ronald Ravel’a nazaran, 2023 yılında çalışanlarına gereksinim duydukları eğitim programı sunan işletmelerin sayısı artacak ve bu şirketler işe alımlarda rakiplerine nazaran öne çıkmayı başaracak.

Eksikliği gidermenin bir başka yolu da yüksek nitelikli çalışanların uzaktan çalışan işçisi yönetme ve desteklemede değerli bir rol oynamasını sağlamak. Yüz yüze bağlantının güçlü bir çalışan bağlılığı yarattığını belirten Ronald Ravel’agöre, başarılı ve özelleştirilmiş bir hibrit çalışma modeli uygulayan işletmeler bulut tabanlı tahliller kullanarak takımların hünerlerini geliştirebilir. Buna nazaran, 2023 yılı ve sonrasında, işletmelerin eğitim ve mezun programları uygulamalarına daha fazla muhtaçlık duyacağı öngörülüyor.

Tedarik zinciri probleminde tünelin ucundaki ışık göründü

Dynabook tarafından yürütülen çalışmaya göre, işletmelerin 23’ü tedarik zinciri sıkıntılarının da en azından önümüzdeki yaza kadar devam edeceğini düşünüyor. Son vakitlerde yaşanan global ekonomik sıkıntılar da eklenince, Avrupa genelinde teknolojik aygıt satışlarında düşüş yaşandığını görülüyor.

Tedarik zinciri sıkıntısının yavaş yavaş çözülmeye başladığını söyleyen Ronald Ravel “Tedarik zincirleri istikrara kavuşmaya başladıkça teslimatlar biraz olsun normale dönecek ve teknoloji cihazları için tüm tedarik zincirini kolaylaştıracak” diyor. Ayrıyeten, Ronald Ravel’a nazaran, üretimi artırmak ve global problemlerin tekrar etmesini önlemek emeliyle farklı yerlerde yeni ve erişilebilir üretim tesisleri açan kuruluş sayısının artması bekleniyor.

KOBİ üretkenliği artırılacak

Dynabook tarafından yürütülen araştırmaya nazaran, Avrupa’daki KOBİ’lerin 19’u çalışan verimliliğini en büyük kaygı kaynağı olarak görüyor. Başta KOBİ’ler olmak üzere tüm işletmeler açısından rastgele bir üretkenlik kaybının maliyetli olduğunu söyleyen Ronald Ravel’a nazaran KOBİ’ler, üretkenliğin önündeki pürüzleri aşmak için dizüstü bilgisayarlar, inançlı bağlantı araçları ve aygıt aksesuarları üzere teknolojilere başvurarak uzataki iş gücünün üretkenliğini artırmaya çalışacak.

Ronald Ravel ‘’2023 yılında BT bütçelerinde daha güvenilir teknoloji çözümlerine ve daha fazla BT desteğine öncelik verdiklerini göreceğiz. Bu sayede çalışanlar nerede çalışırlarsa çalıssınlar desteklendiklerini hissedecekler’’ diyor.

Yaptığı araştırmalarla bölümünün nabzını tutan Dynabook, ilgi alımlı araştırmalarına devam ederek kesime sağladığı katkıları artırmayı hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu